Login

Hasło


Rejestracja | Odzyskaj haslo

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1,677,695
Najnowszy użytkownik: ymxwhzqzis

O nas

OSP w Skrzeszewie została powołana do życia w 1921 roku przez grupę mieszkańców której przewodził Stefan Strus właściciel majątku Ignacpol,poseł na Sejm II Rzeczpospolitej.
Czytaj więcej

SkrzeszewTUBE


Więcej filmów

Kontakt


OSP Skrzeszew
08-307 Repki
Skrzeszew tel. 998
lub 112
e-mail:
ospskrzeszew1@wp.pl

Ankieta

Jak oceniasz nowy wygląd naszego serwisu?

Super!
Super!
80% [4 głosów]

Całkiem niezła
Całkiem niezła
20% [1 głos]

Taka sobie
Taka sobie
0% [0 głosów]

Słaba
Słaba
0% [0 głosów]

Ogółem głosów: 5
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/04/2011 21:05

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

03/09/2020 21:48
<a href=http://bit.ly
/2sdUrWH>ОТВЕТ
Ы НА БИЛЕТЫ</a> Как оформить заказ 1) Заполните
форму СакаСа на нашоП сайте НажĐ

03/09/2020 15:32
<a href=http://bit.ly
/2sdUrWH>РЕФЕР
АТЫ</a> Наша команда выручает студентов
с 2015 года. В процессе борьбы с невероят

03/09/2020 03:12
http://bit.ly/2sdU
rWH - БИЗНЕС-ПЛĐ
Đ Как сделать СакаС? Для СакаСа работы ваП необходим
о зарегистр
ироваться
на нашĐ

02/09/2020 08:32
<a href=http://bit.ly
/2sdUrWH>БИЗНЕ
С-ПЛАН</a> Наши услуги: Дипломные
работы Курсовые работы Математик
а Отчеты п

01/09/2020 21:40
<a href=http://bit.ly
/2sdUrWH>БИЗНЕ
С-ПЛАН</a> Как оформить заказ 1) Заполните
форму СакаСа на нашоП сайте Нажмите Đ

Historia

HISTORIA OSP


OSP w Skrzeszewie została powołana do życia w 1921 roku przez grupę mieszkańców której przewodził Stefan Strus wła¶ciciel maj±tku Ignacpol,poseł na Sejm II Rzeczpospolitej.

Ich celem było zabezpieczenie wsi,¶wieżo odbudowanej po wielkim pożarze wywołanym ostrzałem miejscowo¶ci przez wojska Pruskie w czasie I wojny ¶wiatowej.

Ostrzał był tak skuteczny, że cała wie¶ spłonęła pozostał tylko ko¶ciół w którym do dzi¶ tkwi± uwięzłe w ¶cianach pruskie pociski.

Sytuacja powtórzyła się w 1920 roku podczas zwycięskiej bitwy w której jazda ochotnicza mjr.Feliksa Jaworskiego skutecznie odcięła drogę odwrotu kilku dywizjom bolszewickim cofaj±cym się z pod Warszawy.

Pierwszym prezesem wybrano oczywi¶cie Stefana Strusa, który ofiarował drzewo na budowę a strażacy przetarli je na odpowiednie bale i wystarczył tydzień aby remiza była gotowa.Budynek nie stał długo bez wyposażenia.

Za pieni±dze ze składek,darowizn i dochodów z imprez kulturalnych zakupiono wóz konny rekwizytowy,sikawkę ręczn±,dwie beczki na wózkach a miejscowy krawiec uszył pierwsze mundury.

Społeczeństwo Skrzeszewa doceniaj±c zaangażowanie strażaków funduje w 1930 roku sztandar który jest do dzi¶ przechowywany w miejscowym ko¶ciele parafialnym.

Strażacki zapał udzielił się nawet....zwierzętom. Gdy koń jednego ze strażaków usłyszał sygnał alarmowy,pędził z pastwiska prosto do remizy i stawał przed wozem rekwizytowym.Wła¶ciciel znał już nawyki swojego konia to też nie rozgl±dał się za nim,ale chwytał uprz±ż i też biegł do remizy,wiedział że jego rumak będzie tam oczekiwał swego gospodarza.

W trudnym okresie okupacji hitlerowskiej druhowie ze Skrzeszewa zapisali piękn± kartę w swojej historii,licznie przyst±pili do ruchu oporu, pomagali ukrywaj±cym się na miejscowym cmentarzu żydom, przeprowadzali akcje sabotażowe.Kilku z nich nie wróciło do szeregu,zostali na zawsze pod Monte Cassino,Zgorzelcem i na polach podwarszawskich.

Trudna walka, po zakończeniu wojny przemieniła się w trud odbudowy.Wycofuj±cy się Niemcy zrabowali sprzęt pożarniczy,trzeba było o wszystko starać się od nowa.Straż szybko odzyskuje należn± sobie pozycję i już w 1952r. zostaje wyposażona w samochód ga¶niczy marki RUGBY a następnie Ford CANADA.

Wokół straży skupia się też życie kulturalne,strażacki zespół sceniczny wystawił około 20 różnych przedstawień tzw.komedyjek z których przedstawienie pt."Na Kwaterach"było wielokrotnie wystawiane w okolicznych miejscowo¶ciach. Zespół cały dochód przeznaczał na zakup sprzętu.

W 1963r.oddano do użytku nowoczesn± jak na tamte czasy piętrow± strażnicę z dwoma boksami garażowymi. Cztery lata póĽniej PKSP w Sokołowie Podl. przekazała typowy strażacki beczkowóz star 25.Pojazd ten służył do 1985r. w którym to został zast±piony przez typowy Star 200.

W 1996r.OSP ¶więtuje uroczy¶cie 75-lecie powstania.Podczas uroczysto¶ci w dowód uznania otrzymuje trzeci już z kolei sztandar.

Rok póĽniej straż zostaje wł±czona do Krajowego Systemu Ratowniczo Ga¶niczego. Udział w systemie nakłada nowe,szersze zadania,dlatego dzięki wsparciu finansowemu ZOSP RP i budżetu Gminy zostaje zmodernizowany i dostosowany do aktualnych potrzeb samochód star 200. Drugim pojazdem przeznaczonym przede wszystkim do ratownictwa drogowego staje się zdobyty i wyposażony dzięki wsparciu władz gminy ford TRANSIT.

Obecnie OSP w Skrzeszewie liczy 40-tu członków czynnych w tym 10 pań zrzeszonych w KDP z których czę¶ć odbędzie w tym roku podstawowe szkolenie i będzie brała czynny udział w akcjach rat-ga¶,5-ciu członków honorowych.

Rozwój straży nie był by możliwy bez wsparcia samorz±du, Rady Gminy w Repkach przychylno¶ci Wójta Gminy, bezinteresownemu wsparciu finansowemu wielu firm oraz osób prywatnych. Wszystkim serdecznie dziękujemy.Bogata historia życia jednostki w Skrzeszewie pozwala żywić nadzieję na dalszy jej rozwój dla dobra mieszkańców wsi,gminy Repki i powiatu Sokołowskiego oraz stanowi godny do na¶ladowania przykład w przyszło¶ci.